Malmö Kammarkör 50 år – jubileumskonsert
Datum:
Plats: St Andreas Kyrka, Malmö
Dan-Olof Stenlunds Malmö Kammarkör fyller 50 år denna höst och firar med en jubileumskonsert i St Andreas kyrka i Malmö – lördagen den 8 november kl 15.00 Då deltar även ett fyrtiotal tidigare medlemmar, som kommer från olika delar av landet men även från andra länder. Fri entré, varmt välkommen!
Malmö kammarkör – femtio år av musikaliska upplevelser och minnen, ett tusental konserter, en mängd turnéer i Sverige och till olika länder, radio- och TV-framträdanden, ett femtontal skivinspelningar…..
”En ny svensk elitkör av högsta klass föddes igår kväll” stod det att läsa i pressen den 10 november 1975. Professor Dan-Olof Stenlunds nybildade Malmö Kammarkör hade haft sitt första framträdande och gensvaret var bedövande. ”Ni kan vara övertygade om att denna kör kommer att låta höra talas om sig i mycket vida kretsar” förutspådde en andäktig musikanmälare. De lovprisande recensionerna gav kören en flygande start och Malmö Kammarkör varvade i högt tempo konsertturnéer och TV-framträdanden med radio-och skivinspelningar.
I Arbetet skrev Bengt Edlund efter en konsert i samarbete med MSO och med musik av Lutoslawski – Trois Poèmes d’Henri Michaux – …körinsatsen under Dan-Olof Stenlund var lysande. Malmö Kammarkör är en elitkör som kan tackla de mest komplexa ting och de bortdöende klangerna mot slutet hade en enastående skönhet. En kör som Kammarkören är ju en absolut förutsättning för att göra en sådan sak som Michaux-poemen och Malmö gör klokt i att vårda sig om en sådan körklenod.
Carl-Håkan Larsén skrev i Sydsvenskan – …. Malmö Kammarkör är ett elitinstrument för uttrycksfull vokalmusik. Dan-Olof Stenlunds danande hand är oerhört effektiv. Att den skånska musiksommaren får del av denna körkonst är tacknämligt; att den inom kort (hoppas man) tar steget in i radio- och fonogramsammanhang kan vi beteckna som en självklar följd av den höga kvaliteten; att Malmö Kammarkör snart tar steget ut i omvärlden för att turnera….innebär en renommévinst för Malmös musikliv i stort.
Några av medlemmarna har liksom Danne varit med från starten (med rösterna i gott behåll). Många av medlemmarna har under årens lopp kommit från musikutbildningar i Malmö och Köpenhamn men de flesta har varit ”vanliga” men rutinerade sångare med god röstkvalitet. En körmedlem uttryckte det som – ”här får man använda sin fulla röst genom att det musikaliska uttrycket tar till vara all den dynamik som finns i texten.” Det handlar inte om en körklang som skall var så homogen och utslätad som möjligt utan Malmö Kammarkör skall uttrycka musikens fulla kraft i såväl pianissimo som i fortissimo.
En del av körmedlemmarna har varit dirigentstudenter för Dan-Olof både i Köpenhamn och Malmö och därför också sjungit i Malmö Kammarkör för att på plats studera och lära av professorn. De har därefter gått vidare tillbaka till sina hemorter och i vissa fall hemländer och några är numera professorer i kördirigering.
Musiken och innehållet
”Begrunda noga vad texten vill förmedla. Skapa en bild av den i ert inre. Stig sedan in i den bilden för att bli ett med den. Först då är ni mogna att möta musiken.”
Att förena textens innehåll och prosodi med det musikaliska uttrycket som tonsättaren visat i notbilden – är Dan-Olof Stenlunds vision och mål med sitt arbete med kören och kan sägas vara ett signum för musicerandet tillsammans med honom.
Det var Inger Munck af Rosenschöld – mångårig sångare i altstämman och dessutom körens sekreterare och arkivarie – som sparade många av Dannes formuleringar åt oss.
Att musiken skall beröra lyssnaren har vi fått lära oss. ”Bravo, det där tror man på”, kan Dan-Olof utropa under en repetition. När det efter sista tonen kan vara fullkomligt tyst en lång andlös sund så vet vi att det vi framförde berörde lyssnarna. ”Styrkan sitter i förmågan till inlevelse, och för att kunna leva sig in i en tondikt, måste man börja med att ge sig hän åt texten. Texten är det allra viktigaste. Ett körstycke är ett resultat av en text, som inspirerat tonsättaren till en musikalisk tolkning. Begrunda noga vad texten vill förmedla. Skapa en bild av den i ert inre. Stig sedan in i den bilden för att bli ett med den. Först då är ni mogna att möta musiken.”
Detta kan inte upprepas för ofta och medlemmarna har under årens lopp försökt att nogsamt anamma professorns ord.
Körens grundare och dirigent under 50 år
Dan-Olof Stenlund utnämndes 1974 till professor i ”korledelse” vid det Kongelige Danske Musikkonservatorium i Köpenhamn. Trots att Dan-Olof Stenlund bara var 36 år när han tillträdde hade han redan en bakgrund och erfarenhet som få. En stor portion musikkunskap förde han med sig från sin musikfyllda barndom i Skellefteå, när han började sina studier på Musikhögskolan i Stockholm. Studierna omfattade musiklärar-, högre organist- och kantorsexamen, solistutbildning i sång och cello samt sångpedagogexamen. Därefter kompletterade han med dirigentstudier för Leonard Bernstein och Sergiu Celibidache.
Innan Dan-Olof Stenlund tillträdde tjänsten i Köpenhamn var han 1962-1974 verksam som kyrkomusiker i Engelbrektskyrkan i Stockholm, där han bl.a. fortsatte en gammal tradition med framförande av Bach’s Matteuspassion varje långfredag. Han gjorde också uppmärksammade insatser med Engelbrektskyrkans Motettkör och KFUM:s kammarkör – körer som han själv startade. Dessutom ledde han KFUM-kören – en världsberömd manskör som han övertagit efter Martin Lidstam, körens mångårige ledare, samt Uppsala Akademiska Kammarkör.
1975 bildade Dan-Olof Stenlund Malmö Kammarkör – dessutom var han då ledare för Malmö Symfoniorkesters kör och kammarkörerna vid Det Kongelige Danske Musikkonservatorium och Musikhögskolan i Malmö. Vid sidan om sin regelbundna verksamhet i Malmö/Köpenhamn reste Dan-Olof Stenlund vida omkring och gästdirigerade, ledde seminarier och föreläste för kördirigenter och sångare. Han var också en av de ledande dirigenterna inom den internationella körfederationen som vart tredje år arrangerar de imponerande festivalerna ”Europa Cantat”.
Under årens lopp har han gästdirigerat radiokörerna i Stockholm, Köpenhamn, Helsingfors och Bryssel och en rad andra körer i de nordiska länderna, Tyskland, Schweiz, Spanien och Israel. Han har lett mästarkurser i de nordiska länderna i Tyskland, Frankrike, Schweiz, Belgien, Israel och USA och har lett master-classes i Tyskland och Italien.
Några av de utmärkelser och belöningar som Dan-Olof Stenlund fått är Musikaliska Akademiens Belöningsjeton 1962, KFUM-körens Kungliga medalj 1974, hedersmedlemskap i Les Amis de Francis Poulenc 1975, medlem av Kungliga Musikaliska Akademien 1978, Ridder av Dannebrogen ordenen 1987. 2011 mottog han Kungliga Musikaliska Akademiens högsta utmärkelse – Medaljen för Tonkonstens främjande och 2018 Konungens medalj ”Litteris et artibus”
Under åren 1985-2020 var han engagerad av Landesjugendchor Baden-Württemberg och fr.o.m. 1996 efterträdde han Helmuth Rilling som ”Ständiger künsterliche Leiter”.
Sammanfattat av Göran Levin Bas II
Läs mer: https://www.malmokammarkor.se/